Počas víkendu 10. – 12. novembra 2017 sa na Festivale duchovných piesní byzantského obradu v Gréckokatolíckom katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove opäť stretli spevácke zbory, ktorých repertoár tvoria štvorhlasné úpravy liturgických a príležitostných byzantských duchovných spevov. Uplynulo už 26 rokov od zrodu podujatia, ktoré si vďaka svojmu špecifickému zameraniu našlo pevné miesto v kultúrnom dianí Prešova aj celého Slovenska.
Program festivalu otvoril v piatok 10. novembra slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý nad festivalom prevzal záštitu. Otec protosynkel Mons. Ľubomír Petrík vo svojom príhovore vyzdvihol potrebu existencie chrámových speváckych zborov a zdôraznil, že „kto spieva, dvojnásobne sa modlí“. Slávnosť otvorenia festivalu svojím spevom umocnil gréckokatolícky zbor Stauros z farnosti Povýšenia svätého Kríža Prešov-Sekčov.
Sobotňajšieho festivalového koncertu sa zúčastnilo deväť speváckych zborov, ktoré tento rok reprezentovali prešovský a košický región – farnosti prešovskej gréckokatolíckej archieparchie a košickej eparchie. Po prvýkrát sa predstavil zbor Byzantion z Lipian, ktorý upútal svojím veľmi kvalitným vystúpením. Po niekoľkých rokoch si mohli prítomní vypočuť aj Zbor sv. Jozefa pri Bazilike Zoslania Svätého Ducha z Michaloviec. Miešaný spevácky zbor Chrysostomos z Vranova nad Topľou, Gréckokatolícky zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného a Zbor sv. Cyrila a Metoda pri Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky z Košíc sú prešovskému publiku dobre známe, nakoľko sa festivalu zúčastňujú pravidelne. Obohatením a prehĺbením duchovného rozmeru festivalového koncertu bola účasť dvoch mužských zborov – Kňazského zboru sv. Jakuba a bohosloveckého Zboru sv. Romana Sladkopevca. V programe vystúpil aj gréckokatolícky zbor Stauros z prešovského sídliska Sekčov a domáci Gréckokatolícky katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa. V závere koncertu sa spoločnými piesňami predstavili už spomínané prešovské zbory, ku ktorým sa pridal aj Gréckokatolícky zbor Hlahol zo Sídliska III. Tradičnou „bodkou“ bola oslavná liturgická pieseň „Budi imja Hospodne blahosloveno“ skladateľa Dmitrija Bortňanského v podaní všetkých speváckych zborov. Spontánny a dlhotrvajúci potlesk veľkého počtu poslucháčov potvrdil, že hĺbka a sila spievanej modlitby sa dotýka vnútra každého človeka.
Koncertom hovoreným slovom sprevádzala konferencierka Mária Kuderjavá. Záverečné slovo patrilo prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Jánovi Babjakovi SJ, ktorý poďakoval všetkým účinkujúcim za krásny umelecký a duchovný zážitok, ocenil ich prácu a obetu, ktorú prinášajú pri nácvikoch a povzbudil ich, aby v tejto svojej činnosti pokračovali aj naďalej.
Tretí deň festivalu pokračoval spievaním speváckych zborov na svätých liturgiách v katedrálnom chráme. Svätú liturgiu o 8.00 hod. svojím spevom sprevádzal Gréckokatolícky zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného a o 10.00 hod. spieval Zbor sv. Cyrila a Metoda pri Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky z Košíc.
Aj tento ročník festivalu potvrdil opodstatnenosť organizovania tohto duchovného a kultúrneho podujatia. To, že Festival duchovných piesní byzantského obradu „prežil“ už viac ako štvrť storočia je toho dôkazom. Prináša a udržiava krásu cyrilometodskej tradície a je zárukou zachovania tohto bohatstva aj pre ďalšie generácie.
Organizátormi sú Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a Združenie Sakrálne spevy Východu. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Prešov.