Paríž 2017

Zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou, Čemerného sa v dňoch od 17.08.2017 do 20.08.2017 predstavil na VII. ročníku medzinárodného festivalu zborového spevu vo Francúzsku.Účasť na festivale podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a mesto Vranov nad Topľou.

Paríž je všetko, čo chceš!“
(Fryderyk Chopin)

Mesto umelcov, histórie, kultúry, krásy, módy, romantiky a lásky. Mottom tohto mesta je latinský výrok „Fluctuat nec mergitur“, v preklade „Zmietaná vo vlnách, no nepotopí sa“. Výrok je napísaný aj na mestskom erbe a pochádza ešte z rímskych čias lodníkov na Seine. O histórií Paríža, jeho kultúre a pamiatkach by sa dalo písať veľmi veľa, pretože na nás dýcha z každej strany, ale my ideme po stopách našich spevákov.

Organizátor festivalu „MRF – MusikReisenFaszination“ pre nich pripravil bohatý a veľmi zaujímavý sprievodný program. Z množstva pamiatok ako prvý navštívili zámok vo Versailles, bývalé sídlo Ľudovíta XIV., kráľa Slnka. Zámok sa skladá z viacerých častí a jeho súčasťou je aj záhrada, ktorej krása spočíva v tom, že je prehľadná a pomerne súmerná. Aké by to bolo byť v Paríži a nevidieť Eiffelovu vežu? Túto krásnu „Železnú dámu“ si zboristi prezreli v koncertný deň. Veža je postavená v blízkosti Seiny na Champ de Mars, kde sa mal konať prvý koncert festivalu, ktorý žiaľ pre nepriazeň počasia musel byť zrušený. Zboristov však počasie neodradilo a poniektorí sa vybrali až na samotný vrchol Eiffelovej veže.

V popoludňajších hodinách 18.08.2017 už náš chrámový zbor vystúpil na „7th Paris Music Festival“ v „American Church in Paris“. Spoluúčinkujúcimi boli orchester z Bosny a Hercegoviny, zboristi z Talianska a slovenský zbor Cantica Collegium musicum z Martina. Práve slovenské zbory pod vedením p. Štefana Sedlického a našej p. Márie Šandorovej ukázali veľkosť svojich sŕdc a lásku k spevu. Zbor bl. P. P. Gojdiča reprezentoval nielen seba, ale aj naše mesto. Roky tvrdej práce, zanietenosť, láska k Bohu a modlitba ich posunuli až do metropoly akou je Paríž.

Tretí deň si mohli zboristi vychutnať prehliadku mesta so sprievodcom, výlet loďou po Seine, večerný Paríž a navštíviť Baziliku Najsvätejšieho srdca Ježišovho, Sacré-Coeur, ktorá stojí na najvyššom bode v Paríži. Výhľad z tohto miesta je neopísateľný.

Pred cestou domov boli ešte zboristi, so zatajeným dychom, prítomní na sv. omši v Katedrále Notre-Dame (Chrám Matky Božej) priamo v srdci Paríža. Dominanta 130 m dlhá, 50 m široká a 35 m vysoká bola miestom korunovácie Napoleona za cisára, vydávala sa tu Mária Stuartová, Jana z Arku tu bola vyhlásená za svätú. Katedrála sa hrdí aj pokladom v podobe Kristových relikvií, medzi nimi aj tŕňovou korunou.

Odtiaľ ich kroky smerovali do Louvre. Ide o palácový komplex v centre Paríža, bývalé sídlo kráľov, v ktorom je dnes umiestnene jedno z najväčších múzeí sveta – Musée du Louvre. V areáli sa nachádza sklenená pyramída tvoriaca hlavný vstup do zámku. Samotné múzeum má skoro 35 tisíc exponátov a skrýva skvosty ako napr. obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Zboristi stáli aj pod Víťazným oblúkom, ktorý dal postaviť Napoleon Bonaparte na znak svojej sily a víťazstva vo všetkých vojnách, ktoré vyhral. Od Víťazného oblúka sa rozbieha osem veľkých avenue a začína tu slávny parížsky bulvár Avenue des Champs-Élysées. A práve tu skončila cesta našich zboristov. Za štyri dni v Paríži videli množstvo pamiatok, stretli ľudí rôznych národnosti, nabrali nové skúsenosti a duchovne pookriali. Ich poďakovanie patrí v prvom rade Pánu Bohu, že im doprial to všetko zažiť a v zdraví sa vrátiť domov. Z celého srdca ďakujú organizátorom festivalu, dopravcovi p. Kosovi, mestu Vranov nad Topľou a Fondu na podporu umenia.

Text: Ing. Dana Kohanová

Foto: JUDr. Ľubica Kopková a Mgr. Mária Šandorová

Uverejnené napr.:

www.regionvt.sk

www.vranovske.sk

www.vtn-vranov.sk

Návrat hore