Gréckokatolícke farnosti putovali do Máriapócs 15.09.2017

www.grkatke.sk

Košice, 16. September (TS KE) Na sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky 15. septembra sa gréckokatolíci z farností Košickej eparchie a Prešovskej archieparchie stretli v Máriapócs, najväčšom pútnickom gréckokatolíkov v Maďarsku.

Program začal privítaním miestneho farára, správcu pútnickeho miesta. Nasledovala modlitba posvätného ruženca a akatist k presvätej Bohorodičke. Počas modlitieb v areáli baziliky mnohí pútnici pristúpili k sviatosti zmierenia.

Božskej liturgii predsedal arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme. Vo svojej homílii poukázal na život presvätej Bohorodičky ako model veriaceho človeka pre dnešné časy. Spev viedol chrámový zbor bl. Petra Pavla Gojdiča z Vranova nad Topľou a mládež Košickej eparchie. Na záver počas modlitby molebenu k presvätej Bohorodičke sa konalo myrovanie a výťažok zbierky bol venovaný na pomoc prenasledovaným kresťanom vo svete.

Tento rok to bola už dvadsiata prvá púť slovenských gréckokatolíkov. Púte do mariánskej svätyne v Mariapócsi začali iniciatívou duchovných otcov v rámci svojich farností. V posledných rokoch sa koná jedna spoločná púť pre všetkých gréckokatolíkov. Na púti sa zúčastnilo vyše 2500 veriacich z viac ako 40 farností so svojimi duchovnými otcami.

autor: Maroš Rinik
dátum: 16.09.2017

Návrat hore